Międzynarodowy certyfikat AESOP dla kierunku Gospodarka Przestrzenna

Z radością informujemy, że 9 lipca 2024, w trakcie Zgromadzenia Ogólnego AESOP w Paryżu, kierunek gospodarka przestrzenna, prowadzony na Wydziale Geodezji i Kartografii, został uhonorowany prestiżowym certyfikatem Association of European Schools of Planning Quality Recognition (AESOP QR, link do certyfikatu na końcu tekstu). Certyfikat został przyznany dla obu stopni i obu specjalności na lata 2024–2030.

To ogromne wyróżnienie dowodzące, że jakość kształcenia na naszym kierunku spełnia wymogi i standardy stawiane przez międzynarodową organizację zrzeszającą europejskie uniwersytety i szkoły wyższe, które zajmują się nauczaniem i badaniami w zakresie planowania przestrzennego.

Stowarzyszenie Europejskich Szkół Planowania (AESOP) ma obecnie ponad 150 członków, wśród których jest Wydział Geodezji i Kartografii PW. Jest to nie tylko bardzo duża organizacja, ale także jedyna tego typu w Europie. Dzięki tej wyjątkowej pozycji, AESOP jest czynnym uczestnikiem oraz inicjatorem debat i inicjatyw dotyczących edukacji planistycznej i kwalifikacji przyszłych specjalistów.

Quality Recognition (QR) to proces ciągłego wspierania jakości nauczania oparty na zasadzie dobrowolności, wzajemnym wsparciu i dzieleniu się najlepszymi praktykami w zakresie poprawy nauczania.  Jego celem jest zapewnienie wysokiej jakości edukacji planistycznej odzwierciedlającej zmieniające się potrzeby i uwarunkowania. Proces AESOP QR wykracza poza zwykłą ocenę programów studiów. Opiera się na etyce wzajemnego uczenia się i zaangażowania, refleksji, kreatywności, rozważań i otwartości na wprowadzanie zmian w odpowiedzi na wyzwania społeczne.

Ewaluacja studiów na kierunku gospodarka przestrzenna Wydziału Geodezji i Kartografii w ramach AESOP QR trwała od listopada 2023. W przygotowanie wniosków dla obu stopni zaangażowany był siedmioosobowy zespół z Zakładu Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym, któremu przewodniczył dr hab. inż. Wojciech Bartoszczuk. Ewaluatorami wniosku dla studiów inżynierskich byli:  dr Tijana Dabovic (University of Belgrade) oraz dr Patrick Witte (Utrecht University), zaś wniosek dot. studiów magisterskich oceniali dr Christopher Maidment (University of Reading) oraz dr Ana Peric (University College Dublin). Oprócz wykonywania opracowań pisemnych miały miejsce spotkania online z ewaluatorami, w trakcie których omawiane były pojawiające się pytania.

Przyznanie certyfikatu AESOP QR dla obu stopni na kierunku gospodarka przestrzenna prowadzonym na Wydziale Geodezji i Kartografii to istotne wyróżnienie dowodzące wysokiej jakości kształcenia. W kolejnych latach będziemy dążyć do jej utrzymania oraz do coraz większego otwarcia na współpracę międzynarodową w tym zakresie. Z pewnością przyczyni się do tego przyznany certyfikat AESOP, dzięki któremu nasz kierunek zyskuje znacznie większą rozpoznawalność za granicą.

Certyfikat: Association of European Schools of Planning Quality Recognition (AESOP QR)