Zapraszamy na XVII Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną AKTUALNE PROBLEMY W GEODEZJI INŻYNIERYJNEJ
Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Wydział Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Sekcja Geodezji inżynieryjnej zapraszają na konferencję naukowo-techniczną poświęconą nowym wyzwaniom geodezji inżynieryjnej w budownictwie i monitoringu środowiska, która odbędzie się 22-23 maja 2025 r. w Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych Politechniki Warszawskiej w Józefosławiu.
Więcej informacji możecie Państwo znaleźć na stronie konferencji https://www.apgi.gik.pw.edu.pl.
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych, Politechnika Warszawska
zaprasza na bezpłatne Seminarium naukowo-techniczne:
Geodezja Inżynieryjna w Procesie Realizacji Inwestycji Budowlanej
---
Miejsce: Politechnika Warszawska, pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa, Gmach Główny sala 315
Data: 21 maja 2025 r. godzina rozpoczęcia 9.00
Więcej informacji >>>
Dnia 2 kwietnia 2025 roku, odbyło się Seminarium Polarne, zorganizowane przez Wydział Geodezji i Kartografii, którego celem było przedstawienie społeczności akademickiej Politechniki Warszawskiej działalności Wydziału związanej z Arktyką.
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych (ZGIiSP) Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej prowadzi zaawansowane badania geodezyjne, mające na celu ochronę obiektów historycznych zlokalizowanych na terenach pogórniczych. Projekty te, wykorzystując nowoczesne technologie metrologiczne i geoinformacyjne, koncentrują się na monitorowaniu i analizie zmian geometrycznych konstrukcji zabytkowych obiektów w Muzeum Zagłębia w Będzinie. Przedmiotem prac studialnych jest Pałac Mieroszewskich, zamek warowny, podziemna trasa turystyczna („Podziemia Będzińskie”) oraz dom modlitwy (synagoga) „Mizrachi”.
Serdecznie zapraszamy na Seminarium Polarne, które odbędzie się 2 kwietnia 2025 r., w godz. 16:00 - 17:30, w sali 4.01 budynku przy ul. Rektorskiej 4.
Wiktoria Winiarska i Andrzej Szymon Borkowski z Wydziału Geodezji i Kartografii PW stworzyli model HBIM willi prof. Hilarego Koprowskiego, znanej jako „Koprówka”. Prace te mogą stanowić podstawę do jej przyszłej odbudowy. Wyniki badań zostały zaprezentowane na międzynarodowej konferencji oraz wyróżnione na stronie głównej Politechniki Warszawskiej. Serdecznie gratulujemy autorom oraz zapraszamy do zapoznania się z opisem projektu na stronie głównej PW.
Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej jest Liderem Konsorcjum Projektu pn. „Praktyczne aspekty koncepcji Smart Villages z perspektywy oczekiwań społecznych mieszkańców obszarów wiejskich i administracji Mazowsza” - Projekt Smart Villages Plus, finansowanego z budżetu Województwa Mazowieckiego. Projekt jest kontynuacją Projektu pn. „Wdrożenie koncepcji Smart Villages w województwie mazowieckim” realizowanego w latach 2021-2023.
W dniu 18 marca 2025 r. nasi studenci studiów magisterskich specjalności SIP, pod opieką dr inż. Joanny Pluto-Kossakowskiej, przeprowadzili warsztaty w ramach Festiwalu Nauki "(sztuczna) Inteligencja" dla uczniów XLVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego.
Zaprezentowano dwie lekcje: „Interaktywna wycieczka po Tatrach” oraz „Mapa pogody na dziś”, w których uczestnicy poznali narzędzia technologii Esri – ArcGIS Online i jego możliwości.
Program krajowych staży badawczych dla doktorantów, prowadzących badania naukowe w obszarze wszystkich specjalności geodezyjno-kartograficznych, stanowi jedno z działań realizowanych i finansowanych w ramach Zadania zleconego i finansowanego przez Ministra Nauki pn. Międzyuczelniana współpraca badawcza w obszarze geodezji i kartografii – platforma współpracy badawczej “GeoIntegracja”, koordynowanego przez Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, które zainicjowano na forum Komitetu Geodezji PAN.
Przypominamy o rekrutacji na Studia Podyplomowe “Systemy Informacji Przestrzennej”. Rekrutacja trwa do 21.03.2025 r. Zapraszamy!
Więcej informacji na stronie: https://www.sp.gik.pw.edu.pl/Systemy-Informacji-Przestrzennej/Rekrutacja-i-oplaty
Od 3 marca do 30 marca 2025 trwa rekrutacja na stypendia wyjazdowe na studia i praktyki w programie ERASMUS+. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie z Koordynatorem Wydziałowym, które odbędzie się w piątek, 7 marca 2025, w godzinach 13:15-14:00, w sali 144 GG. Więcej szczegółów o samej procedurze wyjazdu i niezbędnych dokumentach można znaleźć w zakładce ERASMUS+ lub na stronie https://erasmus.pw.edu.pl/
Celem projektu dydaktycznego jest przeprowadzenie interdyscyplinarnych zajęć pn. „Zapomniani w mieście. Projektowanie urbanistyczne dla demencji”, skierowanych do studentów gospodarki przestrzennej i architektury (Politechnika Warszawska) oraz terapii zajęciowej (AWF).
Dnia 3 lutego 2025 r. zmarł prof. dr hab. inż. Wojciech Wilkowski - wieloletni pracownik naszego Wydziału, wybitny specjalista w dziedzinach geodezji rolnej, leśnej, katastru, gospodarki nieruchomościami oraz wyceny nieruchomości.
Ogłaszamy, że zwycięzcą Konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu geodezji i kartografii, organizowanego przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich, w kategorii prac magisterskich, został absolwent naszego Wydziału i obecny doktorant, mgr inż. Jakub Modrzewski, za pracę pt. „Modelowanie proceduralne zabudowy miejskiej na potrzeby wizualizacji i symulacji w archeologii”, wykonaną pod opieką dr. inż. Wojciecha Ostrowskiego. W tej samej kategorii, miejsce drugie oraz dwa wyróżnienia przypadły odpowiednio Dawidowi Łozie, Przemysławowi Banatowi oraz Pawłowi Czernicowi. W kategorii prac inżynierskich wyróżnienie zdobyły Karolina Mazurek i Julia Mazurkiewicz. Serdecznie gratulujemy naszym absolwentom! Jesteśmy z Was dumni!
Dnia 31 stycznia 2025 roku zmarł Paweł Matracki - długoletni pracownik Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego w Józefosławiu
Informujemy, że kolokwium habilitacyjne dr. inż. Jakuba Markiewicza odbędzie się 11 lutego 2025 r. o godzinie 11:00 w sali Rady Wydziału Transportu (nr 100, gmach Nowej Kreślarni, ul. Koszykowa 75, Warszawa) oraz zdalnie na platformie Teams. Treść oficjalnego zaproszenia na kolokwium znajduje się w załączniku. Więcej informacji o przewodzie habilitacyjnym można znaleźć na stronie: www.bip.pw.edu.pl/.
E-RIHS.pl to polskie konsorcjum zajmujące się badaniami nad dziedzictwem kulturowym. W 2025 roku Wydział Geodezji i Kartografii dołączył do tej organizacji, wnosząc istotny wkład w rozwój naukowych badań i praktycznych działań terenowych w obszarze archeologii i ochrony dziedzictwa kulturowego. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, specjalistycznemu oprogramowaniu oraz wiedzy i doświadczeniu zespołu ekspertów, Wydział umożliwia pozyskiwanie różnorodnych danych oraz ich kompleksowe przetwarzanie i zastosowanie w praktyce.
Podczas trwającej w dniach 20 - 24 stycznia konferencji Polar-Night-Week wzięła udział liczna grupa pracowników Wydziału. To coroczne wydarzenie, organizowane tradycyjnie w Longyearbyen na Svalbardzie, jest okazją do wymiany doświadczeń między naukowcami zajmującymi się badaniami polarnymi, a także do podsumowania realizowanych przez nich projektów.
W dniu 21 stycznia 2025 r. w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej odbyła się konferencja pt. „Z góry widać więcej. Monitoring satelitarny Ziemi”. Jedną z prezentacji pt. „Monitoring satelitarny zakwitów glonów w Odrze – doświadczenia z operacyjnego wykorzystania danych Sentinel-2” miała dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak, prof. uczelni - Prodziekan ds. Nauki.
W miniony wtorek, 14 stycznia 2025 roku, odbył się wykład o tematyce wypraw i badań polarnych. Wzięło w nim udział wielu gości, którzy przedstawili swoje polarne doświadczenia.
Dnia 2 stycznia 2025 roku zmarła w wieku 96 lat Krystyna Kamińska-Czyż - wieloletni nauczyciel akademicki Politechniki Warszawskiej
Trwa rekrutacja na studia II stopnia na kierunkach Geodezja i Kartografia oraz Gospodarka Przestrzenna. Szczegółowy harmonogram rekrutacji na stronie: https://www.gik.pw.edu.pl/Rekrutacja/Rekrutacja-stacjonarne-II-stopnia
Serdecznie zapraszamy na Dzień Teledetekcji 2024, który odbędzie się w dniach 13 - 19 grudnia w formie wystawy pod tytułem “Co widzą satelity, a co ludzie”, w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej. Będzie ona przedstawiała zjawiska ujęte na zdjęciach satelitarnych, jak i z Ziemi. W imieniu organizatorów wydarzenia: Stowarzyszenia Studentów WGiK PW "Geoida" oraz Zakładu Fotogrametrii i Teledetekcji WGiK PW serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.
W listopadzie Stowarzyszenie Studentów Wydziału GiK PW GEOIDA świętowało swoje 30-lecie – wyjątkowy jubileusz, który stał się okazją do wspomnień, podziękowań i wspólnego świętowania. Wydarzenie zatytułowane „Trzy dekady wspólnej pasji” zgromadziło zaproszonych gości, władze Wydziału oraz obecnych i byłych członków, którzy mieli okazję wyruszyć w podróż przez trzy dekady historii Stowarzyszenia.
Politechnika Warszawska, Politechnika Świętokrzyska oraz Towarzystwo Rozwoju Obszarów Wiejskich zapraszają na konferencję poświęconą aktualnym zagadnieniom teorii i praktyki gospodarki nieruchomościami i katastru, która odbędzie się 5 grudnia 2024 r. na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.