Zapraszamy na stronę FB Wydziału:
https://www.facebook.com/hashtag/naukawgikpw
Projekt CapaCITIES: Building Capacities for the Climate Neutral and Smart Cities Mission
Wzmacnianie krajowego wsparcia dla miast neutralnych klimatycznie
CapaCITIES to dwuletni projekt, w którym uczestniczy ponad 60 podmiotów, współprowadzony przez Instytut Ochrony Środowiska - PIB oraz Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Głównym celem projektu jest wsparcie realizacji programu #MissionCities w ramach ramowego programu Horizon Europe. Projekt realizowany jest przez 15 krajów partnerskich (w tym Polskę) i 6 krajów wspierających w Europie.
Najważniejsze Elementy Projektu:
Wielopoziomowa Współpraca: Projekt podkreśla konieczność współpracy na wielu poziomach - między resortami, władzami regionalnymi a samorządami miast. Uznaje, że skuteczna transformacja klimatyczna wymaga koordynacji i innowacji na tych różnych poziomach zarządzania. Celem projektu jest wsparcie budowy modelu wielopoziomowej i międzysektorowej współpracy na rzecz realizacji celów misji miasta inteligentnych i neutralnych klimatycznie.
Miasta Misji w centrum uwagi: Pięć polskich miast zakwalifikowanych do realizacji misji miast, dobrowolnie podjęło się wyzwania osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 r. Są to Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź i Rzeszów.
Inauguracyjne Forum: Krajowe Forum Miejskie, które odbyło się 6 grudnia 2023 roku w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie, stworzyło platformę dla projektu CapaCITIES i przedstawicieli miast, którzy zaprezentowali swoje cele związane z neutralnością klimatyczną, bariery i dobre praktyki. Wydarzenie to umożliwiło konstruktywny dialog i przedstawienie postulatów do polskiego rządu w zakresie realizacji celów Porozumienia Paryskiego i Agendy Zrównoważonego Rozwoju.
Udział Interesariuszy: Projekt aktywnie zaangażował interesariuszy na różnych poziomach, wspierając dialog między resortami, jednostkami regionalnymi a miastami. Warsztaty i dyskusje mają na celu wzmocnienie współpracy, koordynacji i innowacji w dziedzinie działań klimatycznych.
Następne Kroki:
Projekt przechodzi do drugiej fazy, skupiając się na zwiększaniu krajowego wsparcia dla miast dążących do neutralności klimatycznej. Główne cele obejmują wypracowanie modelu współpracy dostosowanego do polskich warunków i wzmocnienie zaangażowania regionalnego i ministerialnego w procesy realizacji celów #misji miast neutralnych klimatycznie i inteligentnych. W tej fazie będzie również budowana sieć ambasadorów misji miast
Dowiedz się więcej o projekcie:
Kierownikiem projektu po stronie Politechnik Warszawskiej jest dr inż. Katarzyna Rędzińska