Znak Zakładu Kartografii

Fragmenty publikacji

Fragmenty publikacji naukowych pracowników Zakładu Kartografii

Map as a model of reality

Gmach PW - przekrój I piętra

Gmach PW - przekrój I piętra

A map is a model of reality, showing the location and characteristics of selected objects and phenomena in relation to the Earth’s surface, another celestial body or other objects, e.g. a building, the interiors of the human body, or the spatial relationships between objects or phenomena.

Cechy modelowania kartograficznego

The result of cartographic modelling is usually a map. But that is understood much more broadly than in the past – as one of the models meet certain terms defined in of the theory of cartography.

Mapa w systemach moblinych

Istotne cechy prezentacji kartograficznych przystosowanych do potrzeb mobilnych systemów nawigacyjnych i lokalizacyjnych: egocentryzm, multimedialność, wieloskalowość, wielopostaciowość, kontekstowość, dynamiczność, interaktywność, uniwersalizm,  autoczytelność, spostrzegalność, optymalność.

Modelowanie kartograficzne w kontekście technologicznym

Proces przetworzenia danych z modelu źródłowego do modelu aplikacji zwie się modelowaniem kartograficznym. Postać modelu danych aplikacji zależy od jej założeń funkcjonalnych. Wśród nich naczelnym jest sposób prezentacji danych. Na to zagadnienie wpływają takie czynniki, jak specyfika urządzenia, rodzaj dostarczanej informacji, metoda przekazu, dynamika zmian prezentacji.

Cel modelowania kartograficznego

The aim of cartographic modelling is not only to properly convey the location of specific objects but also reflectance of their meaning in a spatial context as well as recording and analysing the relationships between those objects.

Model bazy danych a model wiedzy

Modele baz danych czyli zbiory zasad, według których dane są definiowane, organizowane, przetwarzane i aktualizowane, zasad właściwych wybranemu systemowi zarządzania bazą danych, podobnie jak modele wiedzy pozostają elementami zewnętrznymi w stosunku do modeli systemów informatycznych i są od nich całkowicie niezależne.

Mapa mentalna

Obiektowa organizacja mapy mentalnej oznacza, że człowiek postrzega rzeczywistość przestrzenną wyróżniając interesujące go kategorie obiektów i zjawisk, dokonując ich selekcji oraz abstrakcji cech.

eZ debug

Clear cache:

Quick settings:

Timing: Aug 25 2019 01:50:20
Module start 'content'
Timing: Aug 25 2019 01:50:20
Module end 'content'
Warning: eZSiteAccess::saNameByLanguage Aug 25 2019 01:50:20
Tried to find siteaccess based on 'pol-PL' but 'pol' is not a valid RelatedSiteAccessList[]
Warning: eZTemplate Aug 25 2019 01:50:20
Operator 'cookie_warning' is not registered
Notice: PHP: E_NOTICE Aug 25 2019 01:50:20
Only variables should be assigned by reference in /www/gik/www/extension/wrap_operator/autoloads/WrapOperator.php on line 130
Warning: eZTemplate:ezimage Aug 25 2019 01:50:20
Image 'baner_dzial_65.jpg' does not exist in any design
Warning: eZTemplate:ezimage Aug 25 2019 01:50:20
Tried files: design/zk/images/baner_dzial_65.jpg, design/pwmain2016/images/baner_dzial_65.jpg, extension/oplightbox2/design/ezflow/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezflow/design/ezflow/images/baner_dzial_65.jpg, extension/eztags/design/ezwebin/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezautosave/design/ezwebin/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezwebin/design/ezwebin/images/baner_dzial_65.jpg, design/base/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezmultiupload/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezjscore/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezodf/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/bcgooglesitemaps/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/eztags/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezautosave/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezgmaplocation/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezflow/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezie/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezoe/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezwt/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, design/standard/images/baner_dzial_65.jpg
Notice: PHP: E_NOTICE Aug 25 2019 01:50:20
Only variables should be assigned by reference in /www/gik/www/extension/wrap_operator/autoloads/WrapOperator.php on line 79
Debug: page data Aug 25 2019 01:50:20
65
Timing: Aug 25 2019 01:50:20
Script end

Main resources:

Total runtime0.0528 sec
Peak memory usage2,048.0000 KB
Database Queries19

Timing points:

CheckpointStart (sec)Duration (sec)Memory at start (KB)Memory used (KB)
Module start 'content' 0.01000.0017 971.3047239.2813
Module end 'content' 0.01160.0410 1,210.5859529.5313
Script end 0.0527  1,740.1172 

Time accumulators:

 Accumulator Duration (sec) Duration (%) Count Average (sec)
Ini load
Load cache0.00234.4004290.0001
Check MTime0.00112.1503290.0000
Mysql Total
Database connection0.00376.936910.0037
Mysqli_queries0.023644.7470190.0012
Looping result0.00020.4694170.0000
Template Total0.042079.520.0210
Template load0.00061.222020.0003
Template processing0.041378.266020.0207
Template load and register function0.00000.055110.0000
Override
Cache load0.00040.849360.0001
General
dbfile0.00203.8429260.0001
String conversion0.00000.007710.0000
Note: percentages do not add up to 100% because some accumulators overlap

Time used to render debug report: 0.0002 secs