Znak Zakładu Kartografii

Department of Cartography

Faculty of Geodesy and Cartography

ZK banner

O mapach i kartografii

Obiektowa organizacja mapy mentalnej oznacza, że człowiek postrzega rzeczywistość przestrzenną wyróżniając interesujące go kategorie obiektów i zjawisk, dokonując ich selekcji oraz abstrakcji cech.

Modele baz danych czyli zbiory zasad, według których dane są definiowane, organizowane, przetwarzane i aktualizowane, zasad właściwych wybranemu systemowi zarządzania bazą danych, podobnie jak modele wiedzy pozostają elementami zewnętrznymi w stosunku do modeli systemów informatycznych i są od nich całkowicie niezależne.

The aim of cartographic modelling is not only to properly convey the location of specific objects but also reflectance of their meaning in a spatial context as well as recording and analysing the relationships between those objects.

Proces przetworzenia danych z modelu źródłowego do modelu aplikacji zwie się modelowaniem kartograficznym. Postać modelu danych aplikacji zależy od jej założeń funkcjonalnych. Wśród nich naczelnym jest sposób prezentacji danych. Na to zagadnienie wpływają takie czynniki, jak specyfika urządzenia, rodzaj dostarczanej informacji, metoda przekazu, dynamika zmian prezentacji.

Istotne cechy prezentacji kartograficznych przystosowanych do potrzeb mobilnych systemów nawigacyjnych i lokalizacyjnych: egocentryzm, multimedialność, wieloskalowość, wielopostaciowość, kontekstowość, dynamiczność, interaktywność, uniwersalizm,  autoczytelność, spostrzegalność, optymalność.

Harmonogram roku akademickiego

Harmonogram zjazdów na studiach niestacjonarnych

Tygodniowy rozkład zajęć:

DYPLOMY

Proponowane tematy prac dyplomowych

eZ debug

Clear cache:

Quick settings:

Timing: Jun 24 2018 08:42:27
Module start 'content'
Timing: Jun 24 2018 08:42:27
Module end 'content'
Warning: eZTemplate Jun 24 2018 08:42:27
Operator 'cookie_warning' is not registered
Strict: PHP: E_STRICT Jun 24 2018 08:42:27
Only variables should be assigned by reference in /www/gik/www/extension/wrap_operator/autoloads/WrapOperator.php on line 130
Error: eZTemplate Jun 24 2018 08:42:27
No such attribute for array(1): 1
Choose one of following: 0
Warning: eZTemplate:ezimage Jun 24 2018 08:42:27
Image 'baner_dzial_.jpg' does not exist in any design
Warning: eZTemplate:ezimage Jun 24 2018 08:42:27
Tried files: design/zk/images/baner_dzial_.jpg, design/pwmain2016/images/baner_dzial_.jpg, extension/oplightbox2/design/ezflow/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezflow/design/ezflow/images/baner_dzial_.jpg, extension/eztags/design/ezwebin/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezautosave/design/ezwebin/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezwebin/design/ezwebin/images/baner_dzial_.jpg, design/base/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezmultiupload/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezjscore/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezodf/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/bcgooglesitemaps/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/eztags/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezautosave/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezstarrating/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezgmaplocation/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezflow/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezie/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezoe/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezwt/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, design/standard/images/baner_dzial_.jpg
Strict: PHP: E_STRICT Jun 24 2018 08:42:27
Only variables should be assigned by reference in /www/gik/www/extension/wrap_operator/autoloads/WrapOperator.php on line 79
Debug: page data Jun 24 2018 08:42:27
Timing: Jun 24 2018 08:42:27
Script end

Main resources:

Total runtime0.2194 sec
Peak memory usage14,848.0000 KB
Database Queries11

Timing points:

CheckpointStart (sec)Duration (sec)Memory at start (KB)Memory used (KB)
Module start 'content' 0.05360.0271 4,428.96092,629.8125
Module end 'content' 0.08070.1386 7,058.77345,469.0469
Script end 0.2193  12,527.8203 

Time accumulators:

 Accumulator Duration (sec) Duration (%) Count Average (sec)
Ini load
Load cache0.01476.6854290.0005
Check MTime0.00200.8974290.0001
Mysql Total
Database connection0.00442.015410.0044
Mysqli_queries0.022110.0894110.0020
Looping result0.00040.1871110.0000
Template Total0.151168.920.0756
Template load0.01034.699620.0052
Template processing0.140864.158820.0704
Template load and register function0.00070.333710.0007
Override
Cache load0.00452.046030.0015
General
String conversion0.00000.013310.0000
dbfile0.00321.4738250.0001
Note: percentages do not add up to 100% because some accumulators overlap

Time used to render debug report: 0.0004 secs