Znak Zakładu Kartografii

Department of Cartography

Faculty of Geodesy and Cartography

O mapach i kartografii

Obiektowa organizacja mapy mentalnej oznacza, że człowiek postrzega rzeczywistość przestrzenną wyróżniając interesujące go kategorie obiektów i zjawisk, dokonując ich selekcji oraz abstrakcji cech.

Modele baz danych czyli zbiory zasad, według których dane są definiowane, organizowane, przetwarzane i aktualizowane, zasad właściwych wybranemu systemowi zarządzania bazą danych, podobnie jak modele wiedzy pozostają elementami zewnętrznymi w stosunku do modeli systemów informatycznych i są od nich całkowicie niezależne.

The aim of cartographic modelling is not only to properly convey the location of specific objects but also reflectance of their meaning in a spatial context as well as recording and analysing the relationships between those objects.

Proces przetworzenia danych z modelu źródłowego do modelu aplikacji zwie się modelowaniem kartograficznym. Postać modelu danych aplikacji zależy od jej założeń funkcjonalnych. Wśród nich naczelnym jest sposób prezentacji danych. Na to zagadnienie wpływają takie czynniki, jak specyfika urządzenia, rodzaj dostarczanej informacji, metoda przekazu, dynamika zmian prezentacji.

Istotne cechy prezentacji kartograficznych przystosowanych do potrzeb mobilnych systemów nawigacyjnych i lokalizacyjnych: egocentryzm, multimedialność, wieloskalowość, wielopostaciowość, kontekstowość, dynamiczność, interaktywność, uniwersalizm,  autoczytelność, spostrzegalność, optymalność.

Harmonogram roku akademickiego

Harmonogram zjazdów na studiach niestacjonarnych

Tygodniowy rozkład zajęć:

DYPLOMY

Proponowane tematy prac dyplomowych

eZ debug

Clear cache:

Quick settings:

Timing: Aug 25 2019 00:51:31
Module start 'content'
Timing: Aug 25 2019 00:51:31
Module end 'content'
Warning: eZTemplate Aug 25 2019 00:51:31
Operator 'cookie_warning' is not registered
Notice: PHP: E_NOTICE Aug 25 2019 00:51:31
Only variables should be assigned by reference in /www/gik/www/extension/wrap_operator/autoloads/WrapOperator.php on line 130
Error: eZTemplate Aug 25 2019 00:51:31
No such attribute for array(1): 1
Choose one of following: 0
Warning: eZTemplate:ezimage Aug 25 2019 00:51:31
Image 'baner_dzial_.jpg' does not exist in any design
Warning: eZTemplate:ezimage Aug 25 2019 00:51:31
Tried files: design/zk/images/baner_dzial_.jpg, design/pwmain2016/images/baner_dzial_.jpg, extension/oplightbox2/design/ezflow/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezflow/design/ezflow/images/baner_dzial_.jpg, extension/eztags/design/ezwebin/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezautosave/design/ezwebin/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezwebin/design/ezwebin/images/baner_dzial_.jpg, design/base/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezmultiupload/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezjscore/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezodf/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/bcgooglesitemaps/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/eztags/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezautosave/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezgmaplocation/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezflow/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezie/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezoe/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, extension/ezwt/design/standard/images/baner_dzial_.jpg, design/standard/images/baner_dzial_.jpg
Notice: PHP: E_NOTICE Aug 25 2019 00:51:31
Only variables should be assigned by reference in /www/gik/www/extension/wrap_operator/autoloads/WrapOperator.php on line 79
Debug: page data Aug 25 2019 00:51:31
Timing: Aug 25 2019 00:51:31
Script end

Main resources:

Total runtime0.0456 sec
Peak memory usage4,096.0000 KB
Database Queries11

Timing points:

CheckpointStart (sec)Duration (sec)Memory at start (KB)Memory used (KB)
Module start 'content' 0.01080.0014 958.4844241.6563
Module end 'content' 0.01230.0332 1,200.1406549.6406
Script end 0.0455  1,749.7813 

Time accumulators:

 Accumulator Duration (sec) Duration (%) Count Average (sec)
Ini load
Load cache0.00286.2066290.0001
Check MTime0.00143.0170290.0000
Mysql Total
Database connection0.00408.816310.0040
Mysqli_queries0.015032.8350110.0014
Looping result0.00051.1404110.0000
Template Total0.034876.320.0174
Template load0.00071.620420.0004
Template processing0.034074.634420.0170
Template load and register function0.00010.155810.0001
Override
Cache load0.00050.990930.0002
General
String conversion0.00000.017810.0000
dbfile0.00265.6278250.0001
Note: percentages do not add up to 100% because some accumulators overlap

Time used to render debug report: 0.0003 secs