Znak Zakładu Kartografii

Department of Cartography

Faculty of Geodesy and Cartography

ZK banner

O mapach i kartografii

Obiektowa organizacja mapy mentalnej oznacza, że człowiek postrzega rzeczywistość przestrzenną wyróżniając interesujące go kategorie obiektów i zjawisk, dokonując ich selekcji oraz abstrakcji cech.

Modele baz danych czyli zbiory zasad, według których dane są definiowane, organizowane, przetwarzane i aktualizowane, zasad właściwych wybranemu systemowi zarządzania bazą danych, podobnie jak modele wiedzy pozostają elementami zewnętrznymi w stosunku do modeli systemów informatycznych i są od nich całkowicie niezależne.

The aim of cartographic modelling is not only to properly convey the location of specific objects but also reflectance of their meaning in a spatial context as well as recording and analysing the relationships between those objects.

Proces przetworzenia danych z modelu źródłowego do modelu aplikacji zwie się modelowaniem kartograficznym. Postać modelu danych aplikacji zależy od jej założeń funkcjonalnych. Wśród nich naczelnym jest sposób prezentacji danych. Na to zagadnienie wpływają takie czynniki, jak specyfika urządzenia, rodzaj dostarczanej informacji, metoda przekazu, dynamika zmian prezentacji.

Istotne cechy prezentacji kartograficznych przystosowanych do potrzeb mobilnych systemów nawigacyjnych i lokalizacyjnych: egocentryzm, multimedialność, wieloskalowość, wielopostaciowość, kontekstowość, dynamiczność, interaktywność, uniwersalizm,  autoczytelność, spostrzegalność, optymalność.

Harmonogram roku akademickiego

Harmonogram zjazdów na studiach niestacjonarnych

Tygodniowy rozkład zajęć:

Rozkład zajęć pracowników Zakładu Kartografii

eZ debug

Clear cache:

Quick settings:

Timing: Feb 22 2018 14:58:35
Module start 'content'
Timing: Feb 22 2018 14:58:35
Module end 'content'
Warning: eZTemplate Feb 22 2018 14:58:35
Operator 'cookie_warning' is not registered
Warning: eZTemplate Feb 22 2018 14:58:35
Operator 'wrap_user_func' is not registered
Warning: eZTemplate Feb 22 2018 14:58:35
Operator 'wrap_php_func' is not registered
Debug: page data Feb 22 2018 14:58:35
Timing: Feb 22 2018 14:58:35
Script end

Main resources:

Total runtime0.2008 sec
Peak memory usage14,592.0000 KB
Database Queries11

Timing points:

CheckpointStart (sec)Duration (sec)Memory at start (KB)Memory used (KB)
Module start 'content' 0.05750.0301 4,423.82032,626.6094
Module end 'content' 0.08760.1131 7,050.42975,428.5000
Script end 0.2007  12,478.9297 

Time accumulators:

 Accumulator Duration (sec) Duration (%) Count Average (sec)
Ini load
Load cache0.01427.0482280.0005
Check MTime0.00211.0305280.0001
Mysql Total
Database connection0.00512.548910.0051
Mysqli_queries0.01557.7354110.0014
Looping result0.00040.1930110.0000
Template Total0.121960.720.0610
Template load0.01125.569920.0056
Template processing0.110755.124120.0553
Template load and register function0.00050.245610.0005
Override
Cache load0.00522.607330.0017
General
String conversion0.00000.008010.0000
dbfile0.00261.3027250.0001
Note: percentages do not add up to 100% because some accumulators overlap

Time used to render debug report: 0.0004 secs