Znak Zakładu Kartografii

Fragmenty publikacji

Fragmenty publikacji naukowych pracowników Zakładu Kartografii

Map as a model of reality

Gmach PW - przekrój I piętra

Gmach PW - przekrój I piętra

A map is a model of reality, showing the location and characteristics of selected objects and phenomena in relation to the Earth’s surface, another celestial body or other objects, e.g. a building, the interiors of the human body, or the spatial relationships between objects or phenomena.

Cechy modelowania kartograficznego

The result of cartographic modelling is usually a map. But that is understood much more broadly than in the past – as one of the models meet certain terms defined in of the theory of cartography.

Mapa w systemach moblinych

Istotne cechy prezentacji kartograficznych przystosowanych do potrzeb mobilnych systemów nawigacyjnych i lokalizacyjnych: egocentryzm, multimedialność, wieloskalowość, wielopostaciowość, kontekstowość, dynamiczność, interaktywność, uniwersalizm,  autoczytelność, spostrzegalność, optymalność.

Modelowanie kartograficzne w kontekście technologicznym

Proces przetworzenia danych z modelu źródłowego do modelu aplikacji zwie się modelowaniem kartograficznym. Postać modelu danych aplikacji zależy od jej założeń funkcjonalnych. Wśród nich naczelnym jest sposób prezentacji danych. Na to zagadnienie wpływają takie czynniki, jak specyfika urządzenia, rodzaj dostarczanej informacji, metoda przekazu, dynamika zmian prezentacji.

Cel modelowania kartograficznego

The aim of cartographic modelling is not only to properly convey the location of specific objects but also reflectance of their meaning in a spatial context as well as recording and analysing the relationships between those objects.

Model bazy danych a model wiedzy

Modele baz danych czyli zbiory zasad, według których dane są definiowane, organizowane, przetwarzane i aktualizowane, zasad właściwych wybranemu systemowi zarządzania bazą danych, podobnie jak modele wiedzy pozostają elementami zewnętrznymi w stosunku do modeli systemów informatycznych i są od nich całkowicie niezależne.

Mapa mentalna

Obiektowa organizacja mapy mentalnej oznacza, że człowiek postrzega rzeczywistość przestrzenną wyróżniając interesujące go kategorie obiektów i zjawisk, dokonując ich selekcji oraz abstrakcji cech.

eZ debug

Clear cache:

Quick settings:

Timing: Dec 16 2018 15:35:58
Module start 'content'
Timing: Dec 16 2018 15:35:58
Module end 'content'
Warning: eZSiteAccess::saNameByLanguage Dec 16 2018 15:35:58
Tried to find siteaccess based on 'pol-PL' but 'pol' is not a valid RelatedSiteAccessList[]
Warning: eZTemplate Dec 16 2018 15:35:58
Operator 'cookie_warning' is not registered
Strict: PHP: E_STRICT Dec 16 2018 15:35:58
Only variables should be assigned by reference in /www/gik/www/extension/wrap_operator/autoloads/WrapOperator.php on line 130
Warning: eZTemplate:ezimage Dec 16 2018 15:35:58
Image 'baner_dzial_65.jpg' does not exist in any design
Warning: eZTemplate:ezimage Dec 16 2018 15:35:58
Tried files: design/zk/images/baner_dzial_65.jpg, design/pwmain2016/images/baner_dzial_65.jpg, extension/oplightbox2/design/ezflow/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezflow/design/ezflow/images/baner_dzial_65.jpg, extension/eztags/design/ezwebin/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezautosave/design/ezwebin/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezwebin/design/ezwebin/images/baner_dzial_65.jpg, design/base/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezmultiupload/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezjscore/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezodf/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/bcgooglesitemaps/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/eztags/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezautosave/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezstarrating/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezgmaplocation/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezflow/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezie/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezoe/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, extension/ezwt/design/standard/images/baner_dzial_65.jpg, design/standard/images/baner_dzial_65.jpg
Strict: PHP: E_STRICT Dec 16 2018 15:35:58
Only variables should be assigned by reference in /www/gik/www/extension/wrap_operator/autoloads/WrapOperator.php on line 79
Debug: page data Dec 16 2018 15:35:58
65
Timing: Dec 16 2018 15:35:58
Script end

Main resources:

Total runtime0.1504 sec
Peak memory usage15,616.0000 KB
Database Queries19

Timing points:

CheckpointStart (sec)Duration (sec)Memory at start (KB)Memory used (KB)
Module start 'content' 0.03980.0172 4,655.17972,647.6719
Module end 'content' 0.05700.0934 7,302.85165,290.9766
Script end 0.1504  12,593.8281 

Time accumulators:

 Accumulator Duration (sec) Duration (%) Count Average (sec)
Ini load
Load cache0.00825.4375290.0003
Check MTime0.00090.6060290.0000
Mysql Total
Database connection0.00241.627910.0024
Mysqli_queries0.029619.6674190.0016
Looping result0.00030.2074160.0000
Template Total0.098665.620.0493
Template load0.00614.069220.0031
Template processing0.092561.465920.0462
Template load and register function0.00030.218110.0003
Override
Cache load0.00281.865660.0005
General
dbfile0.00120.7976260.0000
Note: percentages do not add up to 100% because some accumulators overlap

Time used to render debug report: 0.0002 secs